Élő Rózsafüzér

Google PlusFacebook

1. szakasz

kettéágazik:

Máriabesnyő - Gödöllő - Mogyoród 

Máriabesnyő - Gödöllő - Mogyoród - Kerepes

Érintett helyek

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam eu condimentum est. In mattis odio non elit fermentum porttitor. Nam et felis quis dui vestibulum faucibus. Curabitur molestie rutrum porta. Mauris cursus, nisl quis tincidunt auctor, mi neque facilisis nisl, quis adipiscing elit magna eget libero. Nam imperdiet pretium dolor, in mattis lectus sodales luctus. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae.

 

 

 

 

Mogyoród, Szt. Mihály-templom

Elérhetőség: 2146 Mogyoród, Temető u. 2.

 

A magaslaton álló, Szent Mihály főangyal tiszteletére szentelt római katolikus templom 1749-ben épült. Építéséhez a középkori monostor köveit is felhasználták.

A középtornyos templomot a XX. század elején keresztkupolával bővítették, szecessziós stílusban. A főoltáron eredetileg Guido Reni Szent Mihály képének másolata volt (ez jelenleg a plébániaépületben látható), később Bebo Károly Szent Mihály-szobra került a helyére.

A templom mellett a kőből faragott Nepomuki Szent János szobor, továbbá a Migazzi Károly váci püspök által építtetett emeletes, barokk plébánia látható az 1770-es évekből.

 

Fót, Szeplőtelen Fogantatás-templom

Elérhetőség: 2151 Fót, Vörösmarty u. 2.    http://fotromkat.gportal.hu

1845-ben gróf Károlyi István olyan templomot kívánt építtetni, amely egyben a család temetkezési helyéül is szolgálhat majd. A tervek elkészítésére Ybl Miklóst kérte fel. A templom 1855-re épült fel. A Vigadó mellett a fóti Szeplőtelen Fogantatás-templom a magyar romantika legjelentősebb alkotása.

A négytornyos, háromhajós építmény két, egymás fölé épített templomból áll. A homlokzaton a Szeplőtlen Szűz 3 méter magas szobra látható. A templom három hajója közül a középső mennyezete kazettás, aranyozott gerendázattal készült. A két oldalhajó egy-egy mellékoltárhoz vezet. A bal oldali oltárkép a sárkánnyal viaskodó Szent Györgyöt, a jobb oldali Szent Franciskát ábrázolja. A hagyomány szerint ez utóbbin a festő, Karl Blaas, gróf Károlyi Istvánt és családját örökítette meg. A főoltár képe Szeplőtelen Szűz Máriát ábrázolja. Lent, az altemplomban található Károlyi István és családtagjainak a sírhelye. Gaetano Bianchini egyedülálló márványberakásos intarziája díszíti a sírkápolna szentélyében álló fekete márványoltárt; ez a templom művészileg legértékesebb alkotása. A jobb oldali torony alatt lévő kápolnában van Szent Lucentius vértanú ereklyéje. Egyházi szempontból a templomnak ez a legnagyobb kincse. A vértanú földi maradványait IX. Pius pápa ajándékozta a templomnak.

A Szeplőtelen Fogantatás dogmájának 1854-es kihirdetése után a világon először ezt a templomot nevezték el a Szeplőtelen Fogantatásról.

 

Kerepes, Szt. Anna-templom

Elérhetőség: 2144 Kerepes, Templom u. 17., http://kerepes.plebania.hu

Kerepes már 1402-ben létezett. 1690-ben azonban elnéptelenedett. Ezután német, magyar és tót telepesek érkeztek a vidékre.

Grassalkovich kegyúr építteti újjá a templomot. 1739-ben a templom bővítésére kerül sor. 1907-ben a régi templomot villámcsapás érte, s ezért 1910-12-ben építették fel a mai Szent Anna-templomot. A templomban különösen szépek a fából készült szobrok. Az oltár fölötti diadalíven látható freskó Takács István mezőkövesdi festőművész alkotása.

A Szent Anna tiszteletére emelt római katolikus templom szecessziós stílusjegyekkel rendelkezik. Itt tekinthető meg a "Mária a kisdeddel" című márvány dombormű.

A templom mellett áll a XIX. században készült Szentháromság szobor.

 

Powered by GridGuyz